Notebook Asus Vivobook 16 M1607GA-MB711WA (COOL SILVER) ลงโปรแกรมพร้อมใช้งาน/สามารถออกใบกำกับภาษีได้
-7 %
ป้ายกำกับ: Notebook , Asus , Vivobook 16
BrandASUS
ModelVivobook 16 (M1607GA-MB711WA)
ProcessorAMD Ryzen AI 7 445 (2.0GHz up to 4.6GHz, 6C / 12T, 6MB L2 Cache / 8MB L3 Cache)
ChipsetAMD SoC Platform
GraphicsAMD Radeon Graphics (Integrated Graphics)
Display Screen16.0" 1920x1200 (WUXGA) 16:10, IPS, 60Hz, 300nits, Anti-glare display, 45% NTSC color gamut, 89% Screen-to-body ratio
Main Memory16GB DDR5 Onboard Memory
Storage512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Optical Disk DriveNone
Web CameraFHD camera with IR function to support Windows Hello ; With privacy shutter
Sound TechnologySonicMaster
NetworkNone
WirelessWireless 802.11ax (Wi-Fi 6)
BluetoothBluetooth 5.4
Audio Jack1x 3.5mm Combo Audio Jack
Speaker• Built-in speaker • Built-in array microphone
Keyboard TypeENG/TH Backlit Chiclet Keyboard with Num-key
BacklitYes
TouchpadPrecision touchpad
Memory Slot1x DDR5 SO-DIMM slot
CardReaderNone
Storage Slot1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 (Occupied)
Finger PrintN/A
Battery42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion
OSWindows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
AI EngineAMD Ryzen™ AI • Overall TOPS: Up to 59 TOPS • NPU TOPS: Up to 50 TOPS
Power AdapterTYPE-C, 68W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.4A, 68W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal